ryze česká osivářská společnost

pohanka popis

Pohanka pro krycí plodiny v ekologickém zemědělství

Zdroj:

Převzato z: Clark, A. (ed.) 2007. Ziskové hospodaření s krycími plodinami. 3. vyd. National SARE Outreach Handbook Series Book 9. National Agricultural Laboratory, Beltsville, MD. (Dostupné online na: https://www.sare.org/Learning-Center/Books/Managing-Cover-Crops-Profitably-3rd-Edition ) (ověřeno 24. prosince 2019). Poznámka: U tohoto článku byly odstraněny všechny informace ze zdroje, které nejsou v souladu s předpisy o ekologické certifikaci.

Fagopyrum esculentum

Typ: jednoleté širokolisté zrno v letním období nebo chladném období
Role: rychlý pokryv půdy, hubič plevele, nektar pro opylovače a užitečný hmyz, kypřič ornice, omlazovač pro málo úrodné půdy
Smíchejte s: středním červeným jetelem, slunečným konopím

Pohanka může produkovat 2 až 3 tuny suchého rostlinného materiálu na akr a může být rozmetána nebo vrtána.
Obrázek 1. Pohanka může produkovat 2 až 3 tuny suchého rostlinného materiálu na akr a může být rozmetána nebo vrtána. Fotografický kredit: Alex Stone, Oregon State University.

Pohanka je rychlá krátkosezónní krycí plodina. Zakládá, kvete a je připraven k zapravení za 35 až 40 dnů a jeho zbytky se rychle rozkládají. Jako zrno dosahuje zralosti za pouhých 70 až 90 dní. Pohanka potlačuje plevele a svými bohatými květy přitahuje užitečný hmyz a opylovače. Je snadné ho zabít a údajně získává půdní fosfor z půdy lépe než většina plodin pokrývajících obilí. Pohance se daří v chladných a vlhkých podmínkách, ale není mrazuvzdorná. V oblasti Velkých jezer se nejlépe vysévá v červnu a červenci pro použití jako krycí plodina. Ani na jihu se nepěstuje jako zimní letnička. Pohanka není zvláště odolná vůči suchu a v horkých a suchých podmínkách snadno vadne.

Výhody

Rychlý kryt

Jen málo krycích plodin se zakládá tak rychle a snadno jako pohanka. Jeho zakulacená semena ve tvaru pyramidy vyklíčí za pouhé tři až pět dní. Listy až 3 palce široké se mohou vyvinout během dvou týdnů a vytvořit relativně hustý, půdu stínící baldachýn. Pohanka obvykle produkuje pouze 2 až 3 tuny sušiny na akr, ale dělá to rychle – za pouhých šest až osm týdnů (Marshall a Pomeranz, 1982). Zbytky pohanky se také rychle rozkládají a uvolňují živiny pro další plodinu.

Potlačovač plevele

Díky své silné schopnosti potlačovat plevele je pohanka ideální pro hubení jednoletých plevelů v teplé sezóně. Vysazuje se také po intenzivním zpracování půdy oslabujícím plevel, aby vytlačil trvalky. Kombinace zpracování půdy a postupného hustého výsevu pohanky může účinně potlačit ostropestřec kanadský, ostropestřce, pýru plazivou, pryšec listnatý, chvojník ruský a trávu vytrvalou (Marshall a Pomeranz, 1982). Je pozoruhodně účinný proti kvakoši (Björkman et al., 2008). Zatímco živá pohanka může mít alelopatický účinek na potlačení plevele (Rice, 1974), její primární dopad na plevel je prostřednictvím stínování a konkurence.

Podívejte se na video o pohance od Farmers a jejich inovativních technik ořezávání obalů, které představuje Lockwood 'Pooh' Sprague, Edgewater Farm, Plainfield, NH.

Lapač fosforu

Pohanka rozpouští a přijímá fosfor, který je jinak pro plodiny nedostupný, a poté tyto živiny uvolňuje pozdějším plodinám, když se zbytky rozkládají. Kořeny rostlin produkují mírné kyseliny, které uvolňují živiny z půdy. Tyto kyseliny také aktivují pomalu se uvolňující organická hnojiva, jako je kamenný fosfát. Husté, vláknité kořeny pohanky se shlukují v horních 10 palcích půdy a poskytují velkou plochu kořenového povrchu pro příjem živin.

Daří se mu v málo úrodných půdách

Pohanka funguje lépe než obilná zrna na půdách s nízkou úrodností a na půdách s vysokým obsahem rozkládajících se organických látek. Proto byl často první plodinou vysazenou na vymýcené půdě při osidlování zalesněných oblastí a stále je dobrou první plodinou pro omlazení nadměrně obhospodařovaných půd. Pohance se však nedaří v utužených, suchých nebo nadměrně zamokřených půdách.

Rychlý opětovný růst

Pohanka po sekání znovu vyroste, pokud ji seříznete dříve, než dosáhne 25% květu. Po polovině dlouhého období květu ji lze také lehce zpracovat, aby se znovu zasela druhá plodina. Někteří pěstitelé přinášejí novou půdu do produkce pěstováním tří po sobě jdoucích plodin pohanky tímto způsobem.

Kondicionér půdy

Bohaté jemné kořeny pohanky zanechávají ornici kyprou a drobivou již po minimálním zpracování půdy, což z ní dělá skvělý půdní kondicionér uprostřed léta před podzimními plodinami v mírných oblastech.

Zdroj nektaru

Mělké bílé květy pohanky přitahují užitečný hmyz, který napadá nebo parazituje mšice, roztoče a další škůdce. Mezi tyto prospěšné látky patří vznášedla (Syrphidae), dravé vosy, drobní pirátští brouci, zákeřní ploštice, tachinidy a slunéčka. Kvetení může začít do tří týdnů po výsadbě a může trvat až 10 týdnů.

Sestra plodina

Vzhledem ke svému rychlému a agresivnímu začátku se pohanka zřídka používá jako pěstební plodina, i když ji lze použít kdykoli, když chcete rychlé zakrytí. Někdy se používá k ochraně pozdních podzimních výsadeb pomalu začínajících, zimovzdorných luskovin všude tam, kde mrazivé teploty pohanku jistě zabijí.

Řízení

Pohanka preferuje lehké až střední, dobře odvodněné půdy: písčité hlíny, hlíny a hlinité hlíny. Má špatný výkon na těžkých, vlhkých půdách nebo půdách s vysokým obsahem vápence. Pohanka nejlépe roste v chladných a vlhkých podmínkách; ale není mrazuvzdorná. Není také tolerantní k suchu. Extrémní odpolední horko způsobí vadnutí, ale rostliny se přes noc odrazí.

Zřízení

Pohanku sázejte po každém nebezpečí mrazu. V nezpracovaných, minimálně zpracovaných nebo čistě zpracovaných půdách sejte 50 až 60 lb./A v hloubce 0,5 až 1,5 palce v 6 až 8 palcích řadách. Použijte vyšší dávky pro rychlejší rozvoj koruny na zvláště plevelných nebo suchých půdách, až 96 lb./A (2 bu./A) Celková vitalita je obvykle lepší u setí s výsevem než u plošných. Při posypu rozprostřete co nejrovnoměrněji na pevné seťové lůžko a zapracujte pomocí nástroje, který semeno a půdu lehce přitlačí k sobě, spíše než aby je načechral. Například vlečné brány jsou dobré, zatímco kotouče špatně stojí. Jako pěstební plodina pro pomalu rostoucí zimní jednoleté luštěniny vysázené koncem léta nebo na podzim semeno ve čtvrtině až jedné třetině normální dávky. Pohanka kompenzuje nižší rychlost výsevu tím, že vyvine více větví na rostlinu a více semen na květ. Nicméně, přílišné šetření osiva činí porosty zranitelnějšími vůči časné konkurenci plevelů, dokud se koruna nezaplní. Používání vyčištěného osiva, osiva nebo dokonce osiva ptačího typu může snížit náklady na založení; nechat semenářskou laboratoř zkontrolovat klíčivost a obsah semen plevele může být cenným nákladem. Jak hustší porosty dozrávají, stonky se stávají vřetenovitými a je pravděpodobnější, že se usadí v důsledku větru nebo silného deště.

Rotace

Pohanka se nejčastěji používá jako krycí plodina v polovině léta k potlačení plevele a nahrazení holého úhoru. Na severovýchodě a středozápadě se často vysazuje po sklizni raných zeleninových plodin, poté následuje podzimní zelenina, zimní obilí nebo krycí plodina v chladném období. Zbytky usmrcené zimou, vysazené později, poskytují slušný půdní pokryv a snadno se do nich nezpracovává. V mnoha oblastech ji lze vysadit po sklizni ozimé pšenice nebo řepky. V některých částech Kalifornie pohanka roste a kvete mezi zabíjením zimních jednoletých luštěninových krycích plodin na jaře a jejich opětovným usazováním na podzim. Někteří správci vinic v Kalifornii vysévají třímetrové proužky pohanky uprostřed řádků, střídají ji a další letní krycí plodinu, jako je čirok-sudangrass.

Ochrana proti škůdcům

Málo škůdců nebo chorob vadí pohance. Jeho nejvážnějšími konkurenty plevelů jsou často drobná zrna z předplodin, která pouze přidávají do biomasy krycí plodiny. Problémem v prořídlých porostech mohou být travní plevele, jehňata a svině. Vzhledem k tomu, že tenké pohankové porosty nejsou účinné pro cíle krycích plodin, měly by být znovu vysazeny, jakmile se problém objeví. Plevel se také může zvýšit po nasazení semen a opadu listů. Mezi choroby patří skvrnitost listů způsobená houbou Ramularia a hniloba kořenů Rhizoctonia.

Jiné možnosti

Zasaďte pohanku jako nouzovou krycí plodinu k ochraně půdy a potlačení plevele, když vaše hlavní plodina selže nebo ji nelze včas zasadit kvůli nepříznivým podmínkám.

Květy pohanky přitahují širokou škálu užitečného hmyzu včetně opylovačů.  Vzhledem k tomu, že pohanka může být zasazena dříve než plodina produkující příjmy, mohou se prospěšné látky prosadit dříve, než jsou potřeba.
Obrázek 2. Květy pohanky přitahují širokou škálu užitečného hmyzu včetně opylovačů. Vzhledem k tomu, že pohanka může být zasazena dříve než plodina produkující příjmy, mohou se prospěšné látky prosadit dříve, než jsou potřeba. Fotografický kredit: Alex Stone, Oregon State University.

Aby byla zajištěna její role jako stanoviště pro užitečný hmyz, nechte pohanku kvést alespoň 20 dní; čas potřebný k tomu, aby drobné pirátské brouky vytvořily další generaci.

Pohanku lze pěstovat na zrno, pokud ji zasadíte do poloviny července v severních státech nebo do začátku srpna na jihu. Toto načasování umožňuje na mnoha místech dvojitou plodinu po rané zelenině. Vyžaduje dvouměsíční období relativně chladných a vlhkých podmínek, aby se zabránilo odstřelování květů. Téměř všechna pohanková zrna se pěstují na základě smlouvy, takže před plánováním sklizně obilí zjistěte svůj trh. Kupující specifikuje odrůdu a může vyžadovat, abyste použili jeho semeno. Komerční produkce pohanky je ve Washingtonu, Severní Dakotě/Minnesotě a New Yorku/Pensylvánii. Jinde může být lepším trhem pro organické zrno pohanky jako osivo krycích plodin pro místní farmy. 

Vedení varuje

Pohanka se může stát plevelem, pokud se nechá semeno, a to se stane dříve, než si většina uvědomuje. Zabijte asi 10 dní po začátku květu. Dříve má strniště tendenci dorůstat, později dozrávají a klíčí první semena. Nejčasnější zrající semeno se může rozbít, než rostliny dokvétají. Některá semena mohou v mírnějších oblastech přezimovat. S hmyzem je problém jen zřídka, pohanka může ukrývat některé hmyzí škůdce. Na Západě byly zaznamenány chyby Lygus a poskvrněné rostliny. Na východě se v červnu často objevují mšice, které pak lákají slunéčka. Pohanka také podporuje růst háďátek s poškozením kořenů ( Pratylynchus penetrans ) (Marks a Townsend, 1973).

Srovnávací poznámky

  • Pohanka má jen asi polovinu kořenové hmoty jako procento celkové biomasy jako malá zrna (Robinson, 1980). Jeho šťavnaté stonky se rychle rozpadají a zanechávají půdy volné a náchylné k erozi, zejména po zpracování půdy.
  • Zasaďte plodinu zadržující půdu co nejdříve. Pohanka je při extrakci fosforu téměř třikrát účinnější než ječmen a více než 10krát účinnější než žito, nejchudší lapač fosforu z obilných zrn (Robinson, 1980). Jako tržní plodina využívá pohanka pouze polovinu půdní vlhkosti než sója (Myers a Meinke, 1994).